komoda 833x512 - Projekt pokój dziecka. Część 1. Metamorfoza komody malm - farba kredowa.
Pokój dziecka

Projekt pokój dziecka. Część 1. Metamorfoza komody malm – farba kredowa.

Metamorfoza komody rozpoczyna cykl wpisów związanych z urządzaniem pokoju dziecka:)

Miałam 2 komody malm w okleinie brzozowej z Ikea . Komody są bardzo praktyczne, a więc nie chciałam ich wyrzucać, ale do wystroju nie pasowały mi ani trochę. Do ich odnawiania podchodziłam jak do jeża, bo gdy człowiek zagłębi się w temat okazuje się, że nie jest łatwo pomalować okleinę.  Dlatego myślałam o oklejeniu mebli okleina samoprzylepną, ale do tego też nie byłam przekonana. W końcu poczytałam o farbach kredowych i postanowiłam spróbować.

Co będzie potrzebne?

 • folia do zabezpiecznie
 • komoda
 • farba kredowa Vittorino
 • pędzel mały z włókna poliestrowego
 • wałek flock 5cm
 • kuweta malarska
 • pojemnik z małą ilością wody
 • gąbka szlifierska
 • lakier wodny
 • miska z wodą
 • ściereczka
 • płyn do mycia szyb
 • ręczniki papierowe

4 1024x512 - Projekt pokój dziecka. Część 1. Metamorfoza komody malm - farba kredowa.

Chciałam, żeby komody były białe, kupiłam farbę kredową  Vittorino kolor płatki śniegu i rzeczywiście jest to idealna biel. Rodzajów pędzli i wałków na rynku jest bardzo dużo, dlatego kupiłam je od razu na stronie producenta farby, w końcu on wie najlepiej czym się dobrze maluje.  Do szlifowania użyłam gąbki szlifierskiej o gradacji 80. Komody zabezpieczyłam lakierem wodnym matowym Vittorino.

Jak zrobić?

I

Komodę rozłożyłam i umyłam wodą z płynem do naczyń. Potem jeszcze jedno mycie, ale tym razem płynem do mycia szyb. Wszystko po to, żeby odtłuścić powierzchnię. Podobno farba lepiej się trzyma na zmatowionych powierzchniach, ale zaryzykowałam i ten etap ominęłam:D Tak więc po myciu zabrałam się za malowanie.

1 1024x512 - Projekt pokój dziecka. Część 1. Metamorfoza komody malm - farba kredowa.

II

Farba jest bardzo gęsta, należy ją wymieszać przed użyciem. Można ją rozcieńczyć wodą lub wałek/pędzel moczyć najpierw w wodzie, a następnie w farbie, wybrałam drugi sposób.  Po rozcieńczeniu farba jest bardziej wydajna i łatwiej się maluje. 1l farby wystarczył na 2 komody (jedna z 3 szufladami,jedna z 4 szufladami) i drewnianą skrzynkę. Wyszło na styk, bez rozcieńczania na pewno 2 szafek nie udałoby mi się pomalować.  Komody pokryłam 3 warstwami farby.

komoda 1 1024x512 - Projekt pokój dziecka. Część 1. Metamorfoza komody malm - farba kredowa.

III

Meble malowałam wałkiem, a tylko miejsca trudno dostępne pędzlem.Wałek i pędzel zostawiają inną fakturę. Po wałku zostaje tzw. baranek co widać na zdjęciach. Po wyschnięciu powierzchnię przeszlifowałam, nie wymaga to wysiłku, bo farba kredowa bardzo łatwo się ściera, ale przez to trzeba uważać szczególnie na krawędziach, żeby nie pozbyć się farby całkowicie. Przed malowaniem lakierem odkurzyłam meble z pyłu.

3 1024x512 - Projekt pokój dziecka. Część 1. Metamorfoza komody malm - farba kredowa.

IV

Na koniec zabezpieczyłam meble lakierem wodnym kupionym z tej samej firmy, ponieważ w opisie produktu było napisane, że lakier nie żółknie, a z doświadczenia wiem, że wiele lakierów wodnych lubi żółknąć, co jest szczególnie widoczne na białych farbach.  Zaufanie się opłaciło, bo komody w dalszym ciągu mam białe:)

Czyszczenie narzędzi po farbie kredowej i lakierze wodnym jest bardzo łatwe, wystarczy umyć je wodą.

W białych komodach brakowało mi jakiegoś akcentu, dlatego pomalowałam drewniane serduszka na różowo i każda komoda dostała po jednym.

7 1024x512 - Projekt pokój dziecka. Część 1. Metamorfoza komody malm - farba kredowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *