8 833x512 - Jak zrobić musujące kule do kąpieli? -DIY
Inne

Jak zrobić musujące kule do kąpieli? -DIY

Do tej pory z kosmetyków robiłam tylko mydło, teraz przyszedł czas na musujące kule do kąpieli. Po tej przygodzie stwierdziłam, że zabawa w małego chemik, dalej całkiem mi się podoba. Podeszłam do  tematu czysto technicznie, moja kula miała mieć ładny kolor, zapach i oczywiście miała musować. Dlatego o działaniu poszczególnych składników nie będę się bardzo rozpisywała, a tak w skrócie: dzięki sodzie kula musuje, skrobia ziemniaczana sprawia, że unosi się na wodzie, a zapach i kolor mają działać na zmysły.

Zrobienie sobie prezentu na Dzień Kobiet zajęło mi ok. 10min;)

Musując kule do kąpieli po wyciągnięciu z akrylowych bombek.

Co będzie potrzebne?

  • soda oczyszczona 200g -1zł / 100g
  • kwasek cytrynowy 100g – 3zł / 100g
  • skrobia ziemniaczana 40mg
  • olej kokosowy 30g – 13zł / 500ml
  • olejek do ciała lub oliwka dla dzieci 20g
  • barwnik do mydła i produktów kosmetycznych na bazie wody – 8zł / 10ml
  • aromat kosmetyczny –  11zł / 10ml
  • bombki akrylowe – 2,5zł / szt.

Olejek do ciała, barwniki i aromaty kosmetyczne można zastąpić produktami używanymi w kuchni czyli oliwą, aromatami i barwnikami spożywczymi.

Bombki/kule akrylowe można kupić w sklepach z artykułami kreatywnymi. Kupiłam kilka, bo kula musi później zostać w formie kilka do kilkunastu godzin, także z jedną foremką byłoby ciężko.

Co jest potrzebne do zrobienia musujących kul?

Jak zrobić?

I

Olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma postać stałą, powyżej 25*C – płynną. Do zrobienia kuli potrzebowałam oleju płynnego.  30g oleju kokosowego rozpuściłam w kąpieli wodnej od czasu do czasu mieszając. W tym czasie przeszłam do kolejnego kroku.

II

Sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy i skrobię ziemniaczaną wsypałam do miski i wymieszałam. Następnie porcjami dodawałam  olejek, starałam się połączyć go z produktami sypkimi jak najlepiej, nie jest to łatwe, bo oliwka zbija się w coś konsystencją przypominającą żelki.

Poszczególne etapy robienia musujących kul

Masę zabarwiłam 8 kroplami pomarańczowego barwnika (wyszedł kolor łososiowy:D ). Jeśli wolisz bardziej intensywny kolor, dodaj jeszcze kilka kropli. Gdzieś wyczytałam, że za duża ilość barwnika, może zabarwić skórę,także bez szaleństw;) Gdy dodawałam kolor soda zaczynała się pienić , szybko wymieszałam całość, to wystarczyło, żeby problem zniknął.  Zapach nadałam aromatem kosmetycznym jeżyna- bazylia. Dodałam płynny olej kokosowy i połączyłam wszystko.

3 4 1024x512 - Jak zrobić musujące kule do kąpieli? -DIY

III

Gotowa masa jest lekko mokra, ale dalej sypka, miejscami zbija się w grudki tak jak mokry piasek. Wypełniłam nią połówki akrylowych kul. Formę zamknęłam, mocno dociskając. Z podanej porcji wyszły 3 kule o średnicy 6 cm, każda waży ok. 115g.

4 3 1024x512 - Jak zrobić musujące kule do kąpieli? -DIY

Uzupełnianie foremek gotową masą

IV

Kule zostawiłam na noc w foremkach. Po kilku godzinach sprawdziłam jak wyglądają, obie połówki były już dobrze połączone. Prawdę mówiąc nie widziałam różnicy w ich twardości po zostawieni zamkniętych przez kilka godzin a kilkanaście.  Kule wyszły w miarę miękkie, ale bez problemu trzymają swój kształt. Jeśli chcesz, aby kula była twarda po kilku godzinach lekko ją rozszczelnij i wyjmij po nawet 48h. Przepisów jest duże, także można eksperymentować.

Po wyciągnięciu z foremek, gotowe kule włożyłam do słoika z gumką, być może soda jeszcze pracowała, bo kiedy otwierałam słoik pokrywka odskoczyła z wielkim hukiem. Teraz trzymam je w tym samym słoiku, ale bez gumki, słoik nie jest już szczelny i otwiera się go bez dodatkowych atrakcji. Dodatkowo można każdą kulę owinąć lekko folia/woreczkiem, żeby się nie sklejały.

Gotowe kule trzymam w słoiku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *