8 833x512 - Jak uciąć szklaną butelkę?
Inne

Jak uciąć szklaną butelkę?

Zastanawiałam się jaki zrobić świecznik na imprezę plenerową z motywem butelki. Pierwszy pomysł był najprostszy na szyjkę butelki nałożyć długa świeczkę i gotowe, ale wiatr szybko by sobie z nią poradził, dlatego zabrałam się za cięcie butelek.

8 1024x512 - Jak uciąć szklaną butelkę?

Co będzie potrzebne?

  • szklana butelka
  • nóż do szkła (ok. 10zł)
  • świeczka
  • zimna woda
  • kostki lodu
  • pojemnik na lód
  • przedmiot do oparcia noża do szkła
  • papier ścierny
  • grube rękawiczki

Jak zrobić?

I

Butelkę po piwie włożyłam do miski z woda, poczekałam aż etykiety odpadną, umyłam butelki z resztek kleju i dokładnie wytarłam.

II

Ustawiłam sobie wszystko na podłodze, żeby nie uszkodzić stołu. Moją podkładką pod nóż do cięcia szkła była doniczka z betonu. Musi to być twardy przedmiot (doniczka, puszka po farbie) na którym wygodnie będzie oprzeć nóż. Od wysokości podkładki zależy wysokość na jakiej przetniemy butelkę.

Nożyk mocno trzymałam ręką, a butelkę dociskając do podłoża i do noża obracałam. Takim nożykiem nie przetnie się szkła, a jedynie zaznaczy linie wzdłuż której butelka później pęknie i to jest najtrudniejszy etap. Podczas robienia rysy wydobywa się charakterystyczny odgłos, jeśli go nie ma oznacza to, że trzeba mocniej docisnąć ostrze do butelki. Im głębsza i równa rysa tym szybciej pęknie butelka a brzegi będą gładsze.

1 1024x512 - Jak uciąć szklaną butelkę?

2 1024x512 - Jak uciąć szklaną butelkę?

III

Kolejnym etapem było naprzemienne ogrzewanie i schładzanie butelki.

Na chwilę włożyłam butelkę w płomień, żeby odymić jeden punkt, był to mój punkt orientacyjny przy obracaniu butelką. Szkło trzymałam bezpośrednio nad świeczką i obracałam bardzo powoli ok. 3 razy. Następnie butelkę włożyłam, do wody z lodem. Na początku bałam się, że cała butelka pęknie, dlatego używałam do tego rękawic kuchennych:), ale okazało się, że to całkiem bezpieczne zajęcie i szkło pękało tylko w tym miejscu w którym powinno.

3 1024x512 - Jak uciąć szklaną butelkę?

Świeczkę i pojemnik z lodem ustawiłam blisko siebie, żeby nie tracić temperatury. Im większa różnica temperatur tym szkło szybciej pęka. Pojemnik z lodem między cięciem jednej butelki, a drugiej trzymałam w zamrażarce.

Jedne butelki pękały po jednej serii ogień- lód, inne potrzebowały kilkakrotnego naprzemiennego ogrzewania i chłodzenia.

4 1024x512 - Jak uciąć szklaną butelkę?

IV

Przecięta butelka ma lekko ostre krawędzie. Założyłam rękawiczki i papierem ściernym szlifowałam brzegi. Niektórzy w ten sposób robią szklanki, ale ja nie ufam na tyle swojemu szlifowaniu, żeby przyłożyć ręcznie ciętą butelkę do ust, dlatego u mnie dolna część służyła za serwetnika, a górna za świecznik.

5 1024x512 - Jak uciąć szklaną butelkę?

7 1024x512 - Jak uciąć szklaną butelkę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *