Fabric ink pl 800x540 - Farba do tkanin + pieczątki silikonowe - DIY
Inne

Farba do tkanin + pieczątki silikonowe – DIY

Jest wiele sposobów na samodzielne ozdobienie materiału dowolnym wzorem. Jednym z nich jest naniesienie farby do tkanin silikonowymi stemplami. Mam klika zestawów stempli w szufladzie, kupiłam je do robienia pieczątek na kartkach, ale potrzeba matką wynalazku…
Jutro Dzień Babci, dlatego jak ozdobić poszewkę na poduszkę,  pokażę na przykładzie prezentu dla mojej pozytywnie zakręconej babci. Babcia jest krawcową, a więc motyw był dla mnie oczywisty: nożyczki, igły, guziki, agrafki musiały pojawić się na poszewce.

9

Co będzie potrzebne?

  • poszewka na poduszkę ( 7zł)
  • farba do tkanin (12zł- na pewno można dostać taniej)
  • pieczątki silikonowe (nie pamiętam ile te kosztowały, ale zestawy znajdziecie za 15-30zł)
  • bloczek akrylowy ( ok. 12zł)
  • gąbka
  • karton
  • nożyczki
  • rękawiczki

Teraz jeszcze raz, ale bardziej szczegółowo o przedmiotach, których użyłam.

Poszewka na poduszkę bawełniana o wymiarach 40x40cm.

Farba do dekorowania tkanin naturalnych i syntetycznych. Pojemność 30ml firmy Darwi. Wykorzystałam czarną farbę, ale wybór kolorów jest bardzo duży.

Pieczątki silikonowe to przeźroczyste stemple z masy silikonowej. Są elastyczne i bardzo rozciągliwe.  Stemple można kupić pojedynczo lub w zestawach . Żeby użyć pieczątek silikonowych trzeba nakleić je na bloczek akrylowy. Jeśli nie masz bloczka, to żaden problem, bo taką samą funkcję spełni opakowanie po płycie CD tylko, jest mniej poręczne.

Bloczki akrylowe są różnych grubości i wielkości.  Używałam małego i dużego, bo wzór nożyczek i koronek nie zmieścił się na mniejszym, ale do guzików i agrafek wystarczył mały, wolę go,  bo jest wygodniejszy.

Rękawiczki nie są konieczne, ale dzięki nim na koniec walczysz tylko z myciem stempli, a nie stempli i rąk.

1

Jak zrobić?

1. Poszewkę na poduszkę „wyprasowałam” , starałam się jak mogłam, ale wyszło jak widać:) Na szczęście okazało się, że zagniecenia nie były problemem. Z kartonu wycięłam taki kawałek, żeby bez problemu zmieścił się w poszewce i włożyłam go do niej. Dzięki takiemu zabezpieczeniu farba nie przepije na drugą stronę poszewki. Zamiast kartonu można użyć np deski do krojenia, ważne żeby było to coś twardego, wtedy pieczątka dobrze odbije się.

5

2.  Z gąbki do naczyń wycięłam niewielki kawałek. Cała gąbka wchłonęłaby większość farby, a tak reszta farby została w pojemniczku, przyda się do realizowania kolejnych pomysłów.

2

3. Na akrylowy bloczek przykleiłam silikonowy stempel. Farbę do tkanin wylałam na karton,następnie nabrałam jej niewielka ilość na gąbkę i punktowo nakładałam na pieczątkę, nie za dużo nie za mało:D Warto obok mieć kawałek jakiegokolwiek materiału do wypróbowania.

3

4. Pieczątkę przyłożyłam ostrożnie do tkaniny, całą dłonią równomiernie przycisnęłam bloczek akrylowy, żeby wzór odbił się jak najlepiej. Farba dokładnie nie kryje, ale dla mnie efekt jest wystarczający, można go podciągnąć pod efekt postarzenia. W czasie odbijania trzeba uważać, żeby nie pobrudzić materiału farbą, która jest nie tylko na stemplu, ale także na bloczku i na rękawiczkach, na szczęście okazało się, że nie jest to takie trudne, jak wydawało mi się na początku.

4

Po skończonym stemplowaniu od razu zabrałam się za mycie stempli. Myłam je pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła. Lepiej zrobić to zanim farba zaschnie. W tym czasie suszyły się motywy odciśnięte na poszewce, suche były po 15 minutach, ale dla pewności dałam im kolejne 15 minut.

5. Kiedy wzory wyschły, wyciągnęłam karton, poszewkę odwróciłam na lewą stronę, a do środka włożyłam ściereczkę. Dalej postępowałam wg. instrukcji zamieszczonej na opakowaniu farby czyli prasowałam przez 5 min, no może przez 3 min:) Prasowanie utrwala wzór, po nim (jak podaje producent farby) ozdobioną tkaninę można prać w 60*C, jednak jeszcze nie zdążyłam tego sprawdzić.

7

Po utrwaleniu motywów zostało mi tylko ubranie poduszki i wręczenie prezentu Babci:)

11

10

8

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *